Okullar

Sempa Yurtdışı Eğitim olarak, uzun yıllardır yanlış yönlendirmeler sonucunda öğrenci ve ailesi için kâbusa dönebilecek yurtdışı dil eğitimi sürecinde, öğrenci için doğru ülke ve doğru okulun seçilmesinden, vize alım aşamasına ve daha sonra okula varışına kadar geçen süreçte en doğru şekilde yönlendirme ile dil okulu eğitiminin sorunsuz bir şekilde başlamasını ve tamamlanmasını sağlamaktayız.

Başta İngiltere, Amerika, Kanada, Avusturalya, Almanya, İspanya ve Fransa olmak üzere diğer birçok ülkeye dil eğitimi, master programı ve üniversite eğitimi için öğrenci göndermekteyiz.Tüm okullarımız dünya çapında ve akredite olup verdiği sertifikaları tüm ülkelerde tanınan, kalitesi yüksek okullardır. Dil okulları genel olarak 18 yaş ve üstü öğrencileri kabul etmektedir. Bazı okullar, aile yanı konaklama almak koşulu ile 17 yaş öğrencileri de kabul etmektedir.

İngiltere’de uzun yıllar başta Regent Language Training, St Giles International, ISIS Education Schools, Frances King Schools olmak üzere daha birçok dil okulu ile çalışmaktayız. Bu okullarımızdan Frances King School’un sadece Londra merkezde okulu vardır. Regent Language Training’in Londra, Brighton, Oxford, Cambrigde, Bournemouth, Edinburgh’ta okulları bulunmaktadır. St Giles International’ın Londra’da iki okulu ve ayrıca Brighton’da da okulu bulunmaktadır. ISIS Education School’un merkez okulu Londra’ya 15 dakika uzaklıktaki Greenwich’tedir ve ayrıca Oxford ve Brighton’da da okulları mevcuttur. Tüm bu okullar öğrencilere hem aile yanı hem de residence ya da yurt konaklama imkânı sunmaktadır. Konaklamalar genel olarak tek ya da çift kişilik odalarda konaklama seçenekli olarak, aile yanında sabah kahvaltısı&akşam yemeği dahil, residence&yurt konaklamalarda ise oda-kahvaltı dahil ücretlendirilmektedir.

İngiltere’nin başkenti olan Londra’dan her yere ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Fakat Londra diğer şehirlere nazaran daha kozmopolit olup, daha kalabalık ve hayat koşulları da biraz daha pahalıdır. Özellikle de yaz aylarında. Londra’nın güneyindeki Brighton şehri Londra’ya 2 saat uzaklıktadır. Deniz kenarındadır ve Eskişehir gibi öğrenci şehridir. Festivalleri, fuarları ile özellikle yaz döneminde çok kalabalık olmaktadır. Londra ve Oxford’a nazaran havası daha ılımandır. Türk öğrencilerin Bournemouth ile beraber öncelikle seçtiği yerlerin başında gelmektedir.

Oxford Londra’nın kuzeyindedir ve Londra’ya otobüs ile 40 dakika uzaklıktadır. Daha nezih ve sakin yapısı ile tipik İngiliz kasabasıdır. Oxford’da yaygın yerleşim söz konusu olduğundan, konaklama seçeneklerinde aile yanı seçildiği taktirde, büyük olasılıkla okul-kalınan ev arası ulaşım (otobüs) gerekeceği unutulmamalıdır.

Londra’nın kuzey-kuzeydoğusunda yaklaşık 80 km uzaklıktaki Cambridge Şehri Birleşik Krallık’ta Cambridge vilayetinin en eski İngiliz Üniversite kasabasıdır. Çok sayıda küçük kasaba ve köyler ile çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin kalbidir.

Amerika’da başta New York olmak üzere, Los Angeles, San Diego, Washington, Miami, Chicago, Boston, San Francisco şehirleri dil eğitimi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Amerika’da Kaplan, ELS, EC, St Giles International, GEOS, Rennert ve daha birçok dil okulları ile çalışmaktayız. Özellikle Kaplan okulları Amerika’da çok popülerdir. Amerika’da residence ve yurtlar kurs merkezlerimizle aynı cadde üzerinde yahut kolay ulaşım sağlanabilecek yakınlıktadır.

Tüm bu dil okulları haricinde üniversiteler bünyesinde de dönemlik olarak yaz boyunca 2-3 haftalık dil kursları açılmaktadır. Sömestr olarak kurs veren üniversiteler ya da dil kursları da vardır. 6 -9 aylık dönemlik kurslar öğrencilere daha indirimli olarak sunulmaktadır. Bu kurslar için 6 aydan uzun alınması gereken vizelerde özellikle ebeveyn ya da öğrenci adına bankada bloke edilmiş belirli miktarda para gösterilmesi şarttır. Mezun durumundaki öğrenciler için de ayrıca vize aşamasında ek evraklar gösterilmek zorundadır.

Öğrenci öncelikle hangi ülkede, hangi dil okulunda eğitim almaya karar verdikten sonra haftalık ders saatine, konaklama seçeneğine ve kurs süresine kendisi karar vermektedir. TOEFL ya da IELTS ağırlıklı kurs seçilecekse, belirli bir İngilizce bilgi düzeyi istenmektedir. İngilizce seviyesi okul tarafından öğrenciye gönderilen online testle belirlenmekte ve test sonucu vize için konsolosluklarla paylaşılmaktadır. Kayıt aşamasının başlaması için öncelikle öğrencinin bilgilerinin pasaport fotokopisi ile birlikte okula bildirilmesi gerekmektedir. Okuldan gelecek kabul kâğıdı ile beraber öğrencinin vize alım aşamasına geçilmektedir. Schengen ülkeleri hariç İngiltere, Kanada ve Amerika yeşil pasaportlu öğrenciler için de vize istenmektedir.

Residence veya yurtlarda konaklamalar tek ya da çift kişilik odalarda yapılmaktadır. Bu binalar genellikle okula yakındır. Duş&tuvaletlerin katlarda ortak kullanımlı olduğu gibi duş&tuvaletli odaların olduğu yurtlar ya da apartlar da vardır ama maliyetleri de yüksektir . Konaklamalar sadece oda şeklinde ya da oda&kahvaltı şeklindedir. Residence ya da yurtlar okula yakın olabildiği gibi otobüs yada metro ile 10-15 dakika uzaklıkta da olabilmektedir.

Konaklamalarda aile yanı konaklama seçilerek maliyet daha da aşağıya çekilebilmektedir. Aile yanında tek kişilik oda ya da çift kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır. Aile ile okul arası uzaklık çok yakın yürüyüş mesafesinde ya da otobüsle 30-40 dakika uzaklıkta olabilmektedir. Haftalık ya da aylık alınan biletlerle ulaşım maliyeti minimuma indirilebilmektedir. Haftalık yol masrafı İngiltere’de 20£, Amerika’da 30-35$ civarında olmaktadır. Aileler okul tarafından belirli kriterlere göre seçilmektedir. Evin genel durumu, , öğrenciye sunulan oda, genel temizlik şartları, ailenin sağlık durumu gibi şartları taşımayan aileler öğrenci kabul edememektedirler. Tek kişilik odada kalınmasına rağmen başka odalarda sizden başka farklı uyruklu öğrenci ya da öğrenciler de olabilmektedir. Nadir olarak ev küçükse tek öğrenci olarak kalınabilmektedir. Evler orta büyüklükte olup, seçilen konaklamaya göre aile öğrenciye sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini de vermektedir. Çamaşırlar yine ev sahibi tarafından haftanın belirli bir gününde yıkanmaktadır.

Okullarda internet odaları olup bunlardan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ailelerin çoğunda internet bağlantısı olmayıp, daha çok genç çocuğu olanlarda bulunmaktadır.

Aileler vize işleminden sonra belli olmaktadır ve adres bilgileri, telefon numaraları öğrenciye gitmeden iletişime geçebilmeleri için hemen bildirilmektedir. Gitmeden ya da gittikten sonra herhangi bir sorun olduğunda aile değiştirilmektedir.

Günümüzde eğitim ve iş hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen dil eğitimi iyi bir dil okulunda, her aşamada kaliteli ve bilinçli olarak organize edildiğinde ancak yararlı olabilmektedir.

Sempa Yurtdışı Eğitim olarak 1980’li yılların ortalarından bu yana uzman kadromuzla, yurtdışı eğitimde Türkiye’nin öncü firmalarından birisi olarak bu yıl da da dünyanın dört bir yanına yayılmış olacağız. Sizlerle de birlikte olabilmek dileğiyle.

Sempa Yurtdışı Eğitim