ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME

Sempa Yurtdışı Eğitim olarak; akademik yıl programları, üniversite hazırlık, lisans, sertifika ve yaz okulu programları konusunda danışmanlık ve yerleştirme hizmeti vermenin yanı sıra öğrencilerimize başta İngiltere ve Amerika olmak üzere pek çok ülkede dil programları konusunda yardımcı olmaktayız.
Lisans ve üniversite hazırlık program süreleri ülkelere göre değişmektedir.
İngiltere’de lisans eğitimi, bir yıllık hazırlık eğitimi sonrası genellikle 3-4 yıl arasında değişmektedir. Üniversitelere başvurular Eylül ayı sonu Ekim ayı başı gibi başlar ve yarıyılda öğrenci alımı yapılmaz. Yüksek lisans programlarına kayıt yaptırabilmek için IELTS veya benzeri kabul gören İngilizce dil sınavından aldığımız puan önem taşımaktadır. Ayrıca daha önce almış olduğunuz eğitimler, başvurularınız ve GMAT ( Graduate Management Admission Test ) sınavına girmeniz ve programına katılmanıza yeterli olacak puanı almanız gerekmektedir. Profesyonel bir derece alıp daha çok iş hayatına atılmak isteyenler için uygun olan MBA ( Master Of Business Administration ) programları tüm bunların yanında ayrıca 2 yıl full time iş tecrübesi olmasını şart koşmaktadır. Master programları ise bir sürmekte, ilk dokuz ay eğitimden sonra yaz döneminde de tez aşamasına geçilerek yıl tamamlanmaktadır. Bir de 6 ay ile 1 yıl arasında süren master hazırlık programları vardır. İngilizcelerini yeterli hale getirmek, master öncesi ön çalışma yapmak isteyenler için idealdir. Bu kursta başarılı olunması master programına girişi garantilemektedir. Uzun dönem öğrenciler part time işlerde de çalışabilmektedir.
Amerika, öğrencilere çok geniş imkanlar sunmakta ve ülke genelinde yayılmış 3 binden fazla üniversite ve kolejleriyle dünyanın en yüksek öğrenim sistemine sahip ülke konumundadır. İyi bir üniversitede lisans eğitimi alabilmeniz için İngilizce seviyenizin TOEFL sınavında 500’ün üzerinde olması, lise diploma notunuzun yüksek olması ( 100 üzerinden en az 75;4 üzerinden en az 3 ) gerekmektedir. İngiltere’den farklı olarak Amerika’da dersler dönemlik olduğundan öğrenciler istedikleri dönemde ders almaya başlayabilirler. Çoğu üniversitede akademik yıl 16-17 hafta uzunluğundadır ve iki döneme ayrılmıştır. Mecburi olmayan, programı erken bitirmek isteyen öğrencilere yönelik 4-8 haftalık yaz okulu programları da vardır.
Dünyanın refah düzeyi yüksek ülkelerinden biri olan Kanada’da eğitim, Kanada hükümeti kontrolü ve garantisi altındadır. Vancouver ve Toronto İngilizce dil eğitimi veya üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikle tercih ettikleri şehirlerdendir. Diğer ülkelere nazaran indirimli ve kampanyalı fiyatlar sunulması son yıllarda Kanada’ya olan ilgiliyi arttırmıştır. Ülkede İngilizce/ Fransızca eğitimi veren üniversiteler vardır. Bölgesel kayıt sistemi olan ülkede genel olarak lise diploması olanlar 3-4 yıllık lisans programına katılabilirler. Bunun yanında yıllık olarak sunulan lisans seviyesinde sertifika programlar da vardır.
Almanya’da master programları için denklik problemi yoktur. Sadece liseden mezun olmak, 4 yıllık bir üniversiteyi kazanmış olmak ve dil probleminin olmaması, İngilizce ya da Almancanın iyi derecede bilinmesi şartı aranmaktadır. Bu şartlar uygunsa hemen master programına başlanabilir ve alınan diplomalar da Türkiye’de YÖK tarafından tanınmaktadır. Almanya’da lisans eğitimi 3 yıldır ve her bir yıl 2 dönemden oluşmaktadır. Yabancı dili iyi olan, Türkiye’de 2yıllık bölümlerden mezun ön lisans öğrencisi doğrudan hiç sınava tabii olmadan eğitimini Almanya’da lisans düzeyinde tamamlayabilir.
Sertifika programları kısa sürede yoğun akademik program almak isteyen, MBA’a hazırlık yapan, master programlarına maddi gücü yetmeyip bir üst akademik çalışma yapmak isteyenler için idealdir. Bu programlar için Amerika’da çoğu üniversite, üniversite mezunu olmak ve 2 yıl full time iş tecrübesi şartlarını aramaktadır. İngiltere’de ise mezuniyet şartı aranmazken İngilizce yeterlilik incelenmektedir. Kanada’da 9 ay ve üzeri sertifika programına dahil olunmuşsa, program sonrası 1 yıl yasal çalışma hakkı kazanılmaktadır.
Kısa dönem dil kurslar için genel olarak yaz ayları tercih edilmekte, öğrencilerde en az elemantary seviyesinde dil bilgisi aranmaktadır. Uzun dönem 6 be üstü kurslarda yeterlilik düzeyi biraz daha fazla olmalıdır. Özel dil kurslarının yanında üniversiteler bünyesinde de yaz dönemi ya da sömestr dönemi yabancı dil kursları mevcuttur.