İngiltere’de Lise Eğitimi
AÇIKLAMA

14 yaşında veya daha büyük bir öğrencinin İngiltere’de lise eğitimi alıp İngiliz vatandaşlarıyla eş statüde mezun olması son derece mümkün. Öğrenci 8 veya 19 yaşları arasında, İngilizce seviyesi upper intermediate ve son 3 yılın okul notları ortalama ve ortalamanın üstü  ise İngiltere’de Lise eğitimi alabilir.

Lise eğitimi, 5 dönemden oluşur ve 40 değişik meslek dalından toplam 9 seçmeli ders vardır. Normal olarak, öğrencilerin 5 seçmeli dersi bitirmesi beklenir. Bitiren öğrenciler, General Certificate of Secondary Education ( GCSE ) diplomasını alıp mezun olurlar.

1 öğretim yılı yaklaşık 10 ay sürer ve toplam 3 dönemden oluşmaktadır. Akademik yıl üçer aylık dönemlere ayrıldığı için öğrenci her üç ayda bir ve yaz tatillerinde yine ailesiyle birlikte olabilirler.

Bağımsız liselere kabul genellikle 14 yaşında yapılan genel giriş sınavı ile olur. Okulların çoğu her yaştan yeni öğrenciyi kabul etmek ve programlarına dahil etmek konularında deneyimlidir.

Öğrenci henüz öğrenimden mezun olmuş sayılmadığı için sadece şu anda devam ettiği okuldaki not durumunu ve İngilizce seviyesini belirtmesi yeterlidir. Eğitimi zaten İngiltere’de alıp İngiltere’de mezun olacağı için kayıt ve kabul işlemleri online olarak bile tamamlanabilir. Öğrencinin şu anda devam ettiği ( veya yarım bıraktığı ) okuldan alacağı detaylı not dökümü ve İngilizce seviyesini belgelemesi genel olarak yeterlidir. Not dökümünün mümkün olduğu kadar eski tarihe uzanması gerekir. Pek çok okul resmi bir sınav sonucu olmayan öğrenciler için kendi sınavlarını uygular. Bitirme dereceleri, Grade A ile Grade D arasında değişir.

Genelde öğrencilerin yaşı göz önüne alındığında konaklamanın eğitim veren kurum tarafından verilmektedir.

Mezun olan öğrenciler, 3 sene süren üniversite eğitimine direkt olarak başlayabilmektedirler. Normal şartlarda, 19 yaşında bir öğrenci, İngiltere’de üniversiteyi bitirip iş yaşamına erken yaşta başlamış olur.

İngiltere’de 4 farklı lise tipi vardır.

Özel Lise Hazırlık Okulları: Tüm yabancı öğrencilere açık olan bu okullara 8-13 yaş arası çocukların katılabileceği lise öncesi hazırlık programlarıdır. Bu okullar ya büyük bir lisenin bünyesinde bu liseye öğrenci yetiştirmek üzere kurulur ya da bağımsız olarak hareket eden okullardır. Karma veya kız, erkek olarak ayrı eğitim veren okullar bulunmaktadır. Yatılı olan okullar da vardır.

Özel Gündüz Liseleri veya Yatılı Liseler: Yabancı öğrencilere de hizmet veren bu okullar, Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından denetlenmektedir. Öğrenci sayısı az olduğu için eğitim kalitesi de yüksektir.

Devlet Kolejleri : 16-19 yaşları arasında sadece çok başarılı öğrencileri kabul eder.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Yalnızca Avrupa Birliği üyesi ülkelerden öğrenci kabul eden bu okullar diğer okullara göre ucuzdur ve oldukça iyidir.